APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

„Grają trąby, dzwonią dzwony
Radość dziś napełnia kraj.
W Polsce wielkiej, odrodzonej
Wiwat! Wiwat Trzeci Maj!”

 

Ten cytat pochodzi z wiersza recytowanego przez uczniów klasy drugiej b na apelu, który odbył się  27 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Złocieńcu  z okazji dwieście dwudziestej szóstej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przedstawienie pt. „Majowa konstytucja ” przygotowali uczniowie z klasy II b, V a, VI a i II a gimnazjum pod  kierunkiem Aleksandry Kaczmarek i Aliny Cywińskiej – Piotrowskiej. Przedstawili okoliczności uchwalenia  historycznej ustawy zasadniczej w dniu 3 maja 1791r oraz jej znaczenie.  Dzieci z klasy II b recytowały patriotyczne wiersze. Wystąpił również chór szkolny  (pod kierunkiem Doroty Gadziny). Uczniowie zaśpiewali: „Rotę”, „Polonez Trzeciego Maja” oraz pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Uczeń –  Eryk Zacharzewski wykonał- patriotyczny utwór – ” Biała flaga”.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili goście: zastępca burmistrza pan Natan Fiutowski,  przewodniczący Rady Miejskiej w Złocieńcu pan Mirosław Kacianowski, przedstawicielka dowódcy Jednostki Wojskowej pani Paulina Popiel, przedstawicielki Rady Rodziców panie: Ineza Chomątek i Monika Stempniewska, Przedstawiciele Klubu Brygadowego: panie – Nina Romanowska, Janina Owczarek oraz pan Grzegorz Romanowski.

Na zakończenie apelu uczniów czekała miła niespodzianka. Uczeń klasy VI a – Łukasz Przeszłowski otrzymał z rąk zastępcy burmistrza pana Natana Fiutowskiego list gratulacyjny za udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym.Na szczeblu etapu rejonowego (powiat drawski), Łukasz zajął I miejsce. W eliminacjach wojewódzkich uzyskał status laureata ( 9. pozycja na 89 uczestników). Przedstawiciele Klubu Brygadowego ( jako organizatorzy) wręczyli uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 2 nagrody w konkursie –  „1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych” oraz ogłosili następny konkurs dotyczący postaci gen. Józefa Hallera. Należy się spodziewać, że dzieci i młodzież z gimnazjum i tym razem chętnie podejmą konkursowe zmagania. Uczniowie również otrzymali nagrody w konkursach czytelniczym i plastycznym organizowanych przez panie: Bożenę Szretę i Magdalenę Mrożek.

Radość uczniów z otrzymanych nagród stała się najlepszym podsumowaniem kolejnej rocznicy majowej konstytucji.