Wycieczka edukacyjna do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

6 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Złocieńcu wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Organizatorem wyjazdu był Klub Brygadowy z Budowa przy współudziale szkoły.

MRU to największy i najlepiej zachowany obiekt tego typu w Europie. Uczniowie mogli zobaczyć  fortyfikacje i umocnienia wojskowe wybudowane przez Niemców w latach 30. ubiegłego wieku. Niepozornie  wyglądające stalowe czapy na ziemnych wzniesieniach są tylko „czubkiem” gigantycznych pomieszczeń pod ziemią.

Pod ziemią na głębokości od 30 do 50 metrów wybudowano ok. 32 kilometry wybetonowanych tuneli, które robią ogromne wrażenie, zarówno ze względu na swe przeznaczenia, jak też możliwości konstrukcyjne i budowlane. Przewodnik opowiedział zwiedzającym o  historii, przeznaczeniu i współczesnych losach tych obiektów.

Uczniowie mieli okazję tym razem zwiedzić tylko część trasy- reszta była niedostępna ze względu na okres ochronny nietoperzy, ponieważ pomieszczenia bunkrów są miejscem ich zimowania . Dodać należy, że największym w Europie. Naukowcy oszacowali, że corocznie w podziemiach zimuje ponad 30. tysięcy tych ssaków.

Całkiem możliwe, że za kilka miesięcy zorganizujemy następny wyjazd i obejrzymy już całą trasę, nie zakłócając zimowego snu „nietoperkom”.

Jak widać wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, żeby zobaczyć coś nowego i rozbudzającego ciekawość i wyobraźnię. Ogrom tej budowli naprawdę robi ogromne wrażenie.

Korzystając z okazji  uczniowie i nauczyciele szkoły serdecznie dziękują Panu Grzegorzowi Romanowskiemu -kierownikowi KB w Budowie za zorganizowanie wyjazdu, z którego z przyjemnością skorzystali.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.