OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH

            26  lutego naszą szkołę dwiedziły panie z Biblioteki Publicznej w Złocieńcu: pani Grażyna Król i pani Gabriela Lipska.  Spotkały się z uczniami klas VI, dla których przygotowały zajęcia związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.
            Uczniowie potwierdzili, że język polski jest bardzo trudny. Ma skomplikowaną gramatykę i ortografię. Posiada wiele trudnych do wypowiedzenia i często niezrozumiałych słów. Podczas spotkania młodzież miała za zadanie przedstawić graficznie pierwsze skojarzenia m.in. ze słowami: atencja, degrengolada, hiperglikemia, prestidigitator, sinologia, rewitalizacja. Uczestnicy spotkania doskonale poradzili sobie także z krótkim opowiadaniem, w którym należało zastąpić wszędobylskie słowo „fajny” innym określeniem.

            Zajęcia bardzo się uczniom podobały, z zainteresowaniem wykonywali różnorodne ćwiczenia polonistyczne i ilustracje.
Na koniec goście zaprosili wszystkich, którzy lubią bawić się słowem, do Biblioteki Publicznej w Złocieńcu po bogatą kolekcję „łamańców językowych” oraz rymowanek.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.