DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

W lutym i marcu 2022 r.w Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu odbyła się akcja związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ma przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka i dbałość o jego przetrwanie.

Na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie, pod kierunkiem pani Aleksandry Kaczmarek i Katarzyny Samulewskiej:

  • rozwiązywali rebusy, zagadki ortograficzne, czytali ciekawostki

  • oglądali prezentacje multimedialne dotyczące języka polskiego

  • uczniowie klas : Va i V b tworzyli plakaty tematyczne oraz rozwiązywali „łamańce językowe”.

Informacje o historii i znaczeniu języka polskiego można było przeczytać na specjalnej gazetce przygotowanej przez uczniów i umieszczonej na korytarzu.

Uczniowie klas: IV a, V a i 2a uczestniczyli w spotkaniu z panią Grażyną Król z Biblioteki Miejskiej w Złocieńcu. Podczas zajęć uzupełnili wiedzę dotyczącą znaczenia i historii j. polskiego oraz mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe i gramatyczne.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały w miłej atmosferze, były również okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym narodowym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać, nie zaśmiecać wulgaryzmami i jak pisał

Franciszek Ksawery Dmochowski: A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.