Dni portu w szkole

W dniach 9-16 maja 2022 roku nasi uczniowie uczestniczyli w niezwykle interesującej akcji pt. „Dni portu w szkole”. Była ona efektem umowy o współpracy zawartej w listopadzie 2021 r. między Dyrektorem Szkoły panią Małgorzatą Szcześniak, a Spółką Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Celem wydarzenia było przybliżenie dzieciom i młodzieży zasad funkcjonowania, roli w regionie i znaczenia dla gospodarki narodowej zespołu portów Szczecin – Świnoujście.

Jako partner wspierający edukację dzieci i młodzieży Spółka przeznaczyła 4.000 zł na zakup materiałów i sprzętów o charakterze dydaktycznym. Dzięki temu szkoła wzbogaciła się między innymi o wysokiej klasy rzutnik multimedialny, multimedialne ćwiczeniowe atlasy historyczne i tablice magnetyczne „Poczet królów i książąt polskich”.

Realizacja projektu rozpoczęła się od prezentacji na korytarzu szkolnym gazetki i wystawy książek na temat roli wymienionych portów. Była to również promocja zawodów, które można wykonywać w związku z faktem, że mieszkamy blisko morza. Uczniowie wielokrotnie oglądali zaprezentowane publikacje, pytali o możliwość dalszego kształcenia w szkołach ponadpodstawowych i wyższych, dzięki którym mogliby związać swoją przyszłość z morzem i Pomorzem Zachodnim. W wyniku podjętego działania nastąpiła ciekawa interakcja, związana z faktem, że uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli także w specjalnych zajęciach, podczas których obejrzeli prezentację przygotowaną przez Wojciecha Kuźmińskiego – przedstawiciela Zarządu Portów Morskich Szczecin – Świnoujście. Połączenie wymienionych aktywności spowodowało ogromne zainteresowanie uczniów stosunkowo mało znanym zagadnieniem gospodarki morskiej.

Młodszym dzieciom zaproponowano wystawę muszli przywiezionych znad Morza Adriatyckiego i Czarnego oraz plenerowe zajęcia plastyczne, podczas których tworzono obrazy o tematyce morskiej. Uczniowie czytali też bałtyckie opowieści i legendy „ O pałacu Juraty”, „Dlaczego flądra jest płaska?” i „Dlaczego morze jest słone?”.

Trwające tydzień działania pozwoliły nie tylko w pełni zrealizować zamierzone cele, ale także dostarczyły uczniom wiele radości i zabawy. Szkolnym koordynatorem projektu była nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie pani Katarzyna Samulewska.

« z 3 »