OGŁOSZENIE

ZEBRANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW PIERWSZEJ KLASY

W dniu 06 czerwca 2022r. o godz. 1600 w sali nr 4 odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów zapisanych do klasy pierwszej w roku szkolnym 2022/2023.

Dni portu w szkole

W dniach 9-16 maja 2022 roku nasi uczniowie uczestniczyli w niezwykle interesującej akcji pt. „Dni portu w szkole”. Była ona efektem umowy o współpracy zawartej w listopadzie 2021 r. między Dyrektorem Szkoły panią Małgorzatą Szcześniak, a Spółką Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Celem wydarzenia było przybliżenie dzieciom i młodzieży zasad funkcjonowania, roli w regionie i znaczenia dla gospodarki narodowej zespołu portów Szczecin – Świnoujście.

Jako partner wspierający edukację dzieci i młodzieży Spółka przeznaczyła 4.000 zł na zakup materiałów i sprzętów o charakterze dydaktycznym. Dzięki temu szkoła wzbogaciła się między innymi o wysokiej klasy rzutnik multimedialny, multimedialne ćwiczeniowe atlasy historyczne i tablice magnetyczne „Poczet królów i książąt polskich”.

Realizacja projektu rozpoczęła się od prezentacji na korytarzu szkolnym gazetki i wystawy książek na temat roli wymienionych portów. Była to również promocja zawodów, które można wykonywać w związku z faktem, że mieszkamy blisko morza. Uczniowie wielokrotnie oglądali zaprezentowane publikacje, pytali o możliwość dalszego kształcenia w szkołach ponadpodstawowych i wyższych, dzięki którym mogliby związać swoją przyszłość z morzem i Pomorzem Zachodnim. W wyniku podjętego działania nastąpiła ciekawa interakcja, związana z faktem, że uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli także w specjalnych zajęciach, podczas których obejrzeli prezentację przygotowaną przez Wojciecha Kuźmińskiego – przedstawiciela Zarządu Portów Morskich Szczecin – Świnoujście. Połączenie wymienionych aktywności spowodowało ogromne zainteresowanie uczniów stosunkowo mało znanym zagadnieniem gospodarki morskiej.

Młodszym dzieciom zaproponowano wystawę muszli przywiezionych znad Morza Adriatyckiego i Czarnego oraz plenerowe zajęcia plastyczne, podczas których tworzono obrazy o tematyce morskiej. Uczniowie czytali też bałtyckie opowieści i legendy „ O pałacu Juraty”, „Dlaczego flądra jest płaska?” i „Dlaczego morze jest słone?”.

Trwające tydzień działania pozwoliły nie tylko w pełni zrealizować zamierzone cele, ale także dostarczyły uczniom wiele radości i zabawy. Szkolnym koordynatorem projektu była nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie pani Katarzyna Samulewska.

Wycieczka do Torunia

W dniu 6 maja 2022 roku uczniowie klas V a, V b i VI a uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Torunia.

Wizytę w mieście rozpoczęliśmy odwiedzając toruńskie Planetarium, gdzie obejrzeliśmy „gwiezdny spektakl” pt. Makrokosmos. Następnie udaliśmy się na spacer po Starówce Miasta. Kolejną atrakcją naszej wycieczki było wykonanie pysznych pierników podczas warsztatów w Żywym Muzeum Piernika. Po przekroczeniu bram obiektu odbyliśmy podróż w czasie. Poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Zobaczyliśmy również oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Poznaliśmy tajniki wykonania i historię tychże słodkości.

Zwieńczeniem naszej wycieczki był odpoczynek nad brzegiem Wisły.

Podczas naszego pobytu nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie wychowawczynie: Dorota Gadzina i Aleksandra Maciąg.

« z 2 »

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja trwały cały tydzień. Najpierw na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, w której przedstawiono najważniejsze fakty dotyczące wydarzeń sprzed 231 lat. Następnie na lekcjach historii uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w bitwie o konstytucję – zajęciach połączonych w wystawą polskich konstytucji i publikacji na ich temat, rozwiązywaniu krzyżówek o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 maja, jej twórcach i pamiątkach, które pozostały po tych ważnych wydarzeniach.

Podsumowaniem obchodów była uroczysta akademia, która odbyła się 29 kwietnia 2022 i została zorganizowany przez uczniów ze starszych klas pod kierunkiem pani Katarzyny Samulewskiej i Małgorzaty Karow. Występ uświetnił chór prowadzony przez panią Dorotę Gadzinę. Aby przybliżyć wydarzenia sprzed 231 lat młodzi aktorzy wcielili się w historyczne postaci, m. in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Scenki przeplatane były recytacją patriotycznych wierszy i pieśni.

W tym dniu zatrzymaliśmy się na chwilę, aby rozważyć tak ważne w naszej historii słowa widniejące na sztandarach i budujące naszą przeszłość- WOLNOŚĆ, NARÓD ,OJCZYZNA.

„Łączy nas pamięć”

20 kwietnia nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na lekcjach historii w klasach VI, VII i VIII przeprowadzono zajęcia zaproponowane przez Dział Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Projekcja filmu „Muranów – dzielnica północna” pozwoliła poznać historię warszawskiej społeczności żydowskiej, pogłębić wiedzę na temat II wojny światowej, zagłady oraz powstania w getcie warszawskim. Uczniowie mieli też przestrzeń do refleksji na temat pamięci o historii i społeczności żydowskiej w Polsce.

Nawiązano również do tradycji związanej z ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem, który przeżył likwidację getta i do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. My również wykonaliśmy papierowe żonkile, nosiliśmy je z dumą podkreślając, że pamięć o przeszłości nas jednoczy i nadaje nam wspólną tożsamość niezależnie od światopoglądu.

Koordynatorem szkolnej akcji Żonkile była nauczycielka historii pani Katarzyna Samulewska.

Dni portu w szkole

http://www.sp3zlocieniec.pl/

Nasza szkoła rozpoczęła współpracę i zawarła umowę ze Spółką Zarządu Portów Morskich w Szczecinie i Świnoujściu SA, w ramach której w najbliższym czasie na terenie szkoły zostaną zorganizowane interesujące przedsięwzięcia o tematyce morskiej. Będą dotyczyły funkcjonowania, roli w regionie i znaczenia dla gospodarki narodowej zespołu portów Szczecin – Świnoujście. Uczniowie klas starszych poznają specyfikę zawodów związanych z morzem. Klasy młodsze spojrzą na morze od strony legend, podań, historii regionu, a wszystko w formie dobrej zabawy i widowiska plenerowego na placu szkolnym.

Czekamy na ładną pogodę!

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

W lutym i marcu 2022 r.w Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu odbyła się akcja związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ma przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka i dbałość o jego przetrwanie.

Na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie, pod kierunkiem pani Aleksandry Kaczmarek i Katarzyny Samulewskiej:

  • rozwiązywali rebusy, zagadki ortograficzne, czytali ciekawostki

  • oglądali prezentacje multimedialne dotyczące języka polskiego

  • uczniowie klas : Va i V b tworzyli plakaty tematyczne oraz rozwiązywali „łamańce językowe”.

Informacje o historii i znaczeniu języka polskiego można było przeczytać na specjalnej gazetce przygotowanej przez uczniów i umieszczonej na korytarzu.

Uczniowie klas: IV a, V a i 2a uczestniczyli w spotkaniu z panią Grażyną Król z Biblioteki Miejskiej w Złocieńcu. Podczas zajęć uzupełnili wiedzę dotyczącą znaczenia i historii j. polskiego oraz mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe i gramatyczne.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały w miłej atmosferze, były również okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym narodowym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać, nie zaśmiecać wulgaryzmami i jak pisał

Franciszek Ksawery Dmochowski: A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

DZIĘKUJEMY STRAŻAKOM

Za ciężka pracę, za trud i zaangażowanie w usuwanie skutków ostatnich wichur podziękowali uczniowie klas 1 – 3 strażakom Wojskowej Straży Pożarnej przygotowując laurki i prace plastyczne z życzeniami i podziękowaniami. Laurki zostały wręczone strażakom w czasie wizyty w Jednostce Straży Pożarnej w czwartek 2 marca. Podczas odwiedzin strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy, odpowiadali na ich pytania, pokazali im sprzęt strażacki oraz pomieszczenia, w których pełnią służbę każdego dnia.
Dziękujemy za miłe przyjęcie.

Zbiórka darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy

W związku z obecną sytuacją Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu organizuje zbiórkę rzeczy, które mogą się przydać uchodźcom z Ukrainy.

Zbieramy:

  • środki higieny osobistej,

  • środki medyczne – bandaże, opatrunki, środki odkażające, rękawiczki itp.

  • koce

  • śpiwory

  • baterie, latarki, świece

  • środki czystości

  • chusteczki nawilżane i pieluchy itp.

Dary można przynosić do pani pedagog lub do pani Magdaleny Walachowskiej.

Możemy też wspomóc materialnie młodzież z Ukrainy mieszkającą w Bursie przy ul. Połczyńskiej w Drawsku Pom. wpłacając pieniądze na konto PCKZiU w Drawsku Pomorskim  16102028470000100201213149 z dopiskiem „Darowizna na pomoc młodzieży z Ukrainy”. Ich rodziny na Ukrainie są w rozpaczliwej sytuacji, a oni sami pozostali bez środków do życia!

Nasi rodzice zawsze wykazywali się podczas tego typu akcji szerokim gestem i zaangażowaniem. Liczymy na Was kochani w tym trudnym dla nas wszystkich czasie