Pokaz historyczny – „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”

4 grudnia Grupa Artystyczna – „Rekonstrukto” przedstawiła uczniom naszej szkoły inscenizację pt. – „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”.

Zaprezentowano:

• genezę i ideologię sarmatyzmu
  • tradycyjny strój szlachecki (w postać sarmaty wcielił się uczeń klasy trzeciej – Adrian Kmieć)
  • małe muzeum – kolekcję broni i rekwizytów (szable, rapiery, hakownice, pistolce).

Uczestnicy pokazu obejrzeli lekcję szermierki, a część z nich mogła wziąć udział w walce na szable. Uczniowie mogli zapoznać się z historią procesów czarownic oraz obejrzeć krzesło inkwizycyjne. Jeden z uczniów został nawet „zakuty w dyby”, a uczennica posadzona na „krześle tortur”.
Na koniec pokazu każdy z uczniów miał możliwość dokładnego zapoznania się ze strojami i rekwizytami historycznymi.
Była to interesująca, „żywa lekcja historii”.

Aleksandra Kaczmarek