Profilaktyka w Zespole Szkół w Złocieńcu w ramach programu edukacyjno – profilaktycznego „Żyjmy zdrowo!”

Pierwszy raz w tym roku działania profilaktyczne były organizowane wspólnie dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół i przebiegały pod nazwą „Żyjmy zdrowo!”.
• W ramach programu odbyły się m.in. następujące działania:
• Konkurs „Żyjmy zdrowo!” poświęcony promocji zdrowego stylu życia. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-VI. Konkurs miał formę plastyczną – przygotowanie plakatów tematycznie związanych ze zdrowiem. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI.
• Konkurs z zakresu profilaktyki uzależnień, który przebiegał pod hasłem „Nie piję, nie palę, nie biorę, bo życie wolę”. Uczniowie przygotowywali na konkurs prezentację multimedialną związaną tematycznie ze zdrowym stylem życia. Mogli wziąć w nim udział uczniowie z klasy szóstej i z klas gimnazjalnych.
• Konkurs dotyczący przestrzegania praw dziecka oraz prawa szkolnego pod hasłem „Przestrzegam prawa, jestem bezpieczny i zdrowy”. W konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły z klasy czwartej, klas piątych i szóstej, a pozostali uczniowie stanowili widownię.
• Akcja „Nie piję, nie palę, nie biorę, bo życie wolę”. Akcja ta jest organizowana co-rocznie, aby niektórym uświadomić, a innym przypomnieć, jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia jest palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków czy modnych ostatnio dopalaczy. Warto też wiedzieć, że nie są to jedyne rodzaje uzależnień – tak samo można się uzależnić od Internetu, gier komputerowych, diet odchudzających, hazardu, a nawet od zakupów.
Podsumowanie działań profilaktycznych podejmowanych w pierwszym półroczu odbyło się na apelu zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. W apelu brali udział uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy gimnazjum. Dużą atrakcją było przedstawienie „Żyjmy zdrowo” przygotowane przez szkolny Caritas.
Na apelu gościnnie wystąpili absolwenci naszej szkoły – Ola Cwener i Karol Hennig. Ola jest dietetyczką, w związku z czym mówiła o roli zdrowego odżywiania oraz pokazała jak przygotować smaczne i zdrowe drugie śniadanie do szkoły. Karol jest trenerem personalnym i podobnie jak Ola zajmuje się lansowaniem zdrowego stylu życia. Zaprezentował proste ćwiczenia, które mogą szybko poprawić nasze samopoczucie. Mówił o roli aktywności fizycznej, która ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie.
Udział uczniów w działaniach profilaktycznych przyczynił się do wzrostu ich wiedzy m.in. na temat zdrowego odżywiania, roli aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju, szkodliwości takich substancji jak alkohol, nikotyna, narkotyki, dopalacze, a także przyczynił się do pogłębienia wiedzy z zakresu prawa i konsekwencji jego nieprzestrzegania.

Aleksandra Hennig
Irena Bosiacka