Akcja – „Młodzi głosują” w Zespole Szkół w Złocieńcu

Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Gimnazjum nr 2 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji – „Młodzi głosują”. Koordynatorem działań był Samorząd Szkolny wraz z opiekunem i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. W ramach akcji zostały zrealizowane następujące działania:

• przeprowadzenie lekcji na temat kompetencji parlamentu oraz zasad wyborów
• przygotowanie debaty szkolnej
• zorganizowanie akcji profrekwencyjnej w szkole
• 19 października zorganizowanie szkolnych symulacji wyborów parlametarnych.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w działaniach, przygotowali plakaty, brali udział w dyskusjach.
Duże zaangażowanie młodzieży można było zaobserwować podczas debaty w klasie trzeciej na temat: ” Szesnatolatkowie i szesnastolatki powinni mieć prawo do głosowania”. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tej tezy świetnie przygotowali się do dyskusji i prezentowali w niej rzeczowe argumenty. Członkowie Samorządu Szkolnego przygotowali lokal wyborczy, karty do głosowania, wybrali skład komisji wyborczej.

Uczniowie biorący udział w szkolnej symulacji wyborów w dniu 19 października przy urnie mogli się poczuć jak prawdziwi wyborcy.Poprzez swoje działania młodzież miała możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy dotyczącej wyborów parlamentarnych, która ułatwi im świadome podjęcie decyzji przy urnie – na razie w szkole, a w przyszłości w lokalu wyborczym.

Zdjęcia do zobaczenia w galerii.

Irena Bosiacka