Dzień liczby PI

Dnia 14 marca 2019r.(czwartek) odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny „Dzień liczby pi”. Impreza ta została przygotowana przez panią Irenę Bosiacką i panią Edytę Hazeńską. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w grupach dwuosobowych.

Celem konkursu było pokazanie uczniom, że matematyka nie opiera się tylko na poznanych definicjach, regułach czy zasadach, ale przede wszystkim na logice oraz na uświadomieniu uczniom, że tego ścisłego przedmiotu można uczyć się również poprzez grę i zabawę.

Uczniowie klas I-III wykonywali plakaty na temat „Szalone liczby”. Wszystkie prace były bardzo ładne, przedstawiały zarówno szalone jak i kolorowe liczby.

Klasy czwarte miały za zadanie ułożyć pięć z dziesięciu przygotowanych figur tzw. tangramów. Na ułożenie i przyklejenie tangramów grupy miały 45 minut. O zajętym miejscu decydowało: czas oddania prac, dokładność wykonania prac i estetyka prac.

W klasach piątych i  szóstych każda grupa dostała do wykonania sześć zadań:

1. Trójkątne domino – uczniowie musieli ułożyć domino dotyczące mnożenia liczb wielocyfrowych.
  2. Krzyżówka matematyczna – należało odgadnąć wyrazy oraz podać hasło krzyżówki.
  3. Sudoku – uczniowie musieli uzupełnić diagramy sudoku wpisując cyfry od 1 do 4 w małych diagramach i od 1 do 6 w większych. Cyfry w rzędach, kolumnach i kwadratach nie mogły się powtarzać.
  4. Zadanie z kalendarza – należało odczytać i zaznaczyć spod jakiego znaku zodiaku jest dana osoba.
  5. Litera T – z podanych czterech kawałków uczniowie musieli ułożyć literę T.
  6. Ile jest trójkątów? – uczniowie mieli za zadanie podać ilość trójkątów widocznych na obrazku.

Klasy siódme, ósme i trzecia Gimnazjum również w grupach dwuosobowych mieli do wykonania osiem zadań:

1. Cztery zadania jako łamigłówki logiczne: Małpy, Fałszywy banknot, Waga i Uczniowie w klasach wraz z przedmiotami i ocenami.
  2. Wyrazy – należało napisać jak najwięcej wyrazów, których początek brzmi „Pi”.
  3. Sudoku – krzyżówka liczbowa.
  4. Skojarzenia – należało skojarzyć pojęcie matematyczne z podanymi określeniami np. Potrzebne jak piąte u wozu – koło.
  5. Pies – zadanie logiczne, wymagające znajomości podstaw fizyki (prędkość, droga, czas).

WYNIKI KONKURSU:

Klasy I-III:

I miejsce: Lena Szwejda Ia

II miejsce: Natasza Śliwczyńska Ia

III miejsce:  Stanisław Walczak IIa i Liliana Hałun IIb

Wyróżnienia otrzymują: Hiacynta Dorewa IIIa, Zuzanna Osak Ia oraz Mikołąj Radzimski Ia

Klasy IV:

I miejsce: Filip Flis i Filip Jakszuk – IV b

II miejsce: Anastazja Hazeńska i Nadia Stempniewska – IV a

III miejsce: Aleksandra Król z IV b i Magdalena Rabuska z IV a

Klasy V – VI:

I miejsce: Hanna Oleksińska i Dawid Wiśniewski – V a

II miejsce: Marika Boratyńska i Karolina Szcześniak – V a

III miejsce: Wojciech Darski i Hubert Kraczuk – VI b

Klasy VII, VIII i III G:

I miejsce: Hanna Przeszłowska i Beniamin Dąbrowski – III G

Jan Krochmal i Kacper Werner – VIII a

III miejsce: Łukasz Przeszłowski i Wojciech Piwowarski – VIII a

Uczestnicy wymienieni powyżej otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Edyta Hazeńska
Irena Bosiacka