DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Mowa nasza, nasz język jest największym skarbem kulturalnym. J. Iwaszkiewicz

7 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu odbyła się akcja związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ma przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka i dbałość o jego przetrwanie.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie:

  • rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne,

  • oglądali prezentacje multimedialne dotyczące postaci pisarzy i poetów oraz zagadnień związanych z poprawnością językową,

  • uczniowie klasy IV a i V b odwiedzili swoich młodszych kolegów z klas I – III: zaprezentowali informacje dotyczące Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, wygłosili wierszyk omawiający zasady ortograficzne, przygotowali rebusy i łamańce językowe

  • uczniowie klas piątych prezentowali swoje prace związane z akcją – „Stop wulgaryzmom”

  • uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w mni- konkursach wiedzy o polszczyźnie.

Podczas przerw uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją polonistyczną wiedzę w Kąciku Językowym. Cieszył się on wielką popularnością, o czym świadczyły długie kolejki.

Informacje o historii i znaczeniu języka polskiego można było przeczytać na specjalnej gazetce przygotowanej przez uczniów i umieszczonej na korytarzu.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały w miłej i radosnej atmosferze, były również okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym narodowym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać, nie zaśmiecać wulgaryzmami i jak mówi pisarz Czesław Miłosz:

Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.
Ażeby każdy, kto usłyszy słowo
Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,
Tak jak się widzi w letniej błyskawicy….

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

A.Kaczmarek

E.Jasińska-Radzewicz